Nätverkslunch 24 sep på Education Hub på Gräsvik
24 september 2025 KL. 11:30
Nästa nätverkslunch hålls på storsatsande ”Karlskrona Education Hub” som nu bygger upp sin bas i Kanslihuset på Gräsvik, bredvid BTH.
Många företag har varit med i processen att etablera Hubben, som är en kommunal verksamhet som samverkar med näringslivet. Den blir en viktig kugge för företagens kompetensförsörjning och blir en plats för vuxna som vill karriärväxla eller bygga på sin kompetens. Här kommer finnas lärosalar och studierum för exempelvis den som läser en distansutbildning och här kommer också finnas möjlighet att skriva tentamen.
Verksamhetsutvecklare Åsa Direnius ger oss en rundvisning i lokalerna, samt kommer att berätta om hur frågan om kompetensförsörjning hanteras på Hubben.
Plats: Kanslihuset, Vallhallavägen 1. Parkeringsplatser finns utanför byggnaden och parkeringstillstånd finns att hämta innanför dörren. Busshållplats finns precis utanför – och gott om cykelparkeringar 🙂
Tid: Minglet börjar vid kl 11.15 och programmet drar igång kl 11.30.
Lunchen är ett samarbete mellan Karlskrona Företags- och Hantverksförening (KFH), Företagarna i Karlskrona och Nyföretagarcentrum. Är du intresserad av att komma och presentera din verksamhet så hör av dig till någon av organisationerna!
Pris för nätverkslunch, kaffe & kaka: 140 kr/pers. exkl. moms för medlemsföretag i någon av organisationerna 155 kr/pers. exkl. moms för icke medlemmar. Betalning via faktura i efterhand.
Anmäl dig gärna i god tid, men senast den 22/9 kl 12.00 – ta gärna med en gäst!
Kommande luncher
29:e oktober
10:e december
Välkommen!
Marcus Sandekjer och Ida Ekman, KFH
Mikael Lagström, Företagarna Karlskrona
Malin Bornerheim, Nyföretagarcentrum

